ZÁSADY PRÁCE a INFO
Plastové výrobky z materiálu TRAPLAST™ vykazují obdobně jako jiné materiály při změnách teplot tepelnou roztažnost v rozmezí 1,2–1,8 × 10-4 K-1, která je vyšší než u dřeva a kovu. Hodnota koeficientu tepelné roztažnosti udává, o jakou délku se změní plastový profil dlouhý 1 m při změně teploty o 1 °C. Pro upřesnění je možné se orientovat dle následující tabulky: Z uvedených hodnot vyplývá, že je nutné při montáži počítat s dostatečnou dilatační vůlí. Její velikost se stanoví s ohledem na způsob použití, velikost předpokládaného teplotního rozmezí, kterému bude výrobek vystaven, použité konstrukční materiály, způsob spojování dílů, rozteče spojovacích bodů atd.
Při upevňování pomocí šroubů lze obecně doporučit vrtání větších průměrů otvorů pro šrouby a šrouby nedotahovat tzv. „na krev“. U ostatních způsobů montáže ponechávat dostatečně velkou dilatační vůli. Dodržování této zásady je pro kvalitní výsledek práce velmi důležité.
Výrobky z materiálu TRAPLAST™ jsou povětrnostně stálé, nepodléhají vlivu plísní, hub a chemikálií. Lze je opracovávat nástroji na kov, případně na dřevo. Pro řezání výrobků z TRAPLASTu™ doporučujeme vidiový kotouč. Plastové profily jsou velmi pevné, nicméně oproti klasickým dřevěným profilům mají větší průhyb. U výrobků také může při nerovnoměrném teplotním namáhání dojít k dočasným tvarovým změnám. Teplotní odolnost výrobků z TRAPLASTu™ je -30 až +70 °C. Pro ukotvení všech výrobků do země je možné použít i beton. Pro lepší fixaci plastového profilu doporučujeme jeho spodní část ukotvit v betonu například pomocí hřebíků nebo vrutů.
Info pro stavbu
Pro výstavbu plotu z našich prvků jsou určeny plastové plotovky, které se uchycují pomocí pozinkovaných samořezných šroubů k vodorovným nosníkům (tesům). Ty jsou zhotoveny z žárově pozinkovaného jeklu, který je navíc potažen plastem, čímž se vysoce zvyšuje jeho životnost. Aby nedocházelo k prohýbání plotovek, či jiným deformacím plotového pole, je nutné spodní vodorovný nosník připevnit ke sloupkům tak, aby mohl „pracovat“ směrem dolů a nahoru o cca. 10–15 mm. Tímto způsobem se zcela eliminuje tepelná roztažnost plastového materiálu, protože nosník má možnost se pohybovat nahoru a dolů. Jiný způsob montáže, kdy jsou oba nosníky napevno připevněny k plotovým sloupkům a musí se předvrtávat dilatační otvor do každé plotovky, je pracnější, časové náročnější a nezaručuje to, že se plotové latě se budou deformovat, či se vlivem tepelné roztažnosti nepřetrhne šroub upevňující plotovku k nosníku. Použití našich plastový profilů, jako vodorovných nosníků na výstavbu plotů je vhodné pouze pro nízké a krátké plůtky, např. plůtky pro optické rozdělení zahrady. V tomto případě ale plotové pole nesmí být delší jak 0,75 m, jinak hrozí deformace vlivem tepelné roztažnosti materiálu. Vstupní branky a vjezdové brány Nosná konstrukce bran a branek se zásadně zhotovuje z klasických materiálů, nejlépe kovových profilů, na které se uchytí plastové plotovky pomocí vratových šroubů. Před tím je ale nutné do kovové konstrukce předvrtat pro uchycení plotovek nejméně o 2 mm větší otvor, než je průměr šroubu. Tento dilatační otvor nelze předvrtávat do plotovek, neboť běžné vratové šrouby mají pod hlavou fixační plošku, která se při montáži vtlačí do plotovky a účinek dilatačního otvoru je tím eliminován. Pro flexibilitu spoje je nutné vložit pod matku podložku. Matky se nedotahují „na krev“, ale jen tak aby mohla plotovka reagovat ve spoji na teplotní změny. Použití jiných konstrukcí doporučujeme konzultovat s výrobcem. Ostatní sortiment Rozsah použití plastových kůlů je poměrně široký (pastviny, sady, vinice). Plastové kůly lze využít i při stavbě drátěných plotů (doporučená výška pletiva je do 1,5 m). Plastové kůly doporučujeme při stavbě plotu střídat s kovovými a v žádném případě je není možné použít jako rohové nebo koncové sloupky.